Oświata Powiatu Skierniewickiego na półmetku

Oświata Powiatu Skierniewickiego na półmetku roku szkolnego

W dniu 12 kwietnia 2013 r. odbyło się w Starostwie Powiatowym w Skierniewicach ważne spotkanie Wicestarosty Skierniewickiego Jana Białka z kadrą zarządzającą powiatową oświatą – dyrektorami szkół i placówek oświatowych powiatu. W spotkaniu udział wzięły także: Skarbnik Powiatu Ewa Ulanowska i Inspektor ds. oświaty Starostwa Dorota Michalak. Podczas tego ponad dwugodzinnego spotkania omówione zostały następujące sprawy:
1. Przedstawienie danych dotyczących kwot subwencjonowania szkół i placówek Powiatu (w oparciu o najnowsze dane MEN).
2. Omówienie spraw organizacyjnych i merytorycznych związanych z analizą i zatwierdzaniem przez organ prowadzący arkuszy organizacyjnych szkół i placówek na rok szkolny 2013/2014.
3. Omówienie przebiegu procesu naboru do szkół na rok szkolny 2013/2014.
4. Omówienie stanu wdrażania nowego Systemu Informacji Oświatowej.
5. Omówienie wniosków z analizy sprawozdań dotyczących doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2012 r.
6. Omówienie założeń projektu do POKL "Strefa kibica".
7. Omówienie procesu koniecznej nowelizacji statutów szkół i placówek.
8. Sprawy różne (m.in. przekazanie dokumentów i materiałów informacyjnych, omówienie zasad realizacji innowacji pedagogicznych, wyznaczanie osób zastępujących dyrektorów szkół i placówek w razie ich nieobecności, omówienie projektu „Poławiacze pereł“, inne sprawy bieżące).
Edukacja publiczna szczebla ponadgimnazjalnego to jedno z najważniejszych zadań Powiatu Skierniewickiego. W bieżącym roku szkolnym, w trzech zespołach szkół ponadgimnazjalnych (Bolimów, Głuchów, Godzianów) kształci się ok.430 uczniów pod kierunkiem 70 nauczycieli (ok.46 etatów). Ponadto opiekę psychologiczno-pedagogiczną w powiecie sprawuje 9-osobowy zespół Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Podstawowymi problemami z jakimi boryka się oświata powiatu to zmniejszająca się corocznie liczba uczniów w szkołach powodująca wzrost niedoboru subwencji oświatowej i konieczność dokładania do subwencji z budżetu powiatu znacznych środków oraz niska jakość kształcenia.
W ok. 17 mln budżecie powiatu na 2013 r. bieżące wydatki oświatowe to ok.3,77 mln zł (ok.22%).

W opinii uczestników spotkania było ono bardzo potrzebne i udane. Najbliższe miesiące przyniosą bardzo istotne informacje dla powiatowej oświaty, a mianowicie wyniki naboru do szkół powiatowych na rok szk. 2013/2014 oraz tegoroczne wyniki egzaminów maturalnych.