Wystąpieniem Krzysztofa Jana Kalińskiego rozpoczął się w ZSP w Bolimowie cykl „Spotkań z ciekawymi ludźmi”

Newsy[center]Spotkanie z historią [/center]

Na zaproszenie dyrektor szkoły Doroty Dziekanowskiej oraz nauczycieli historii – Liliany Wiśniewskiej i Marcina Wójcika przyjechał do ZSP w Bolimowie Krzysztof Jan Kaliński, burmistrz Łowicza. Celem jego wizyty była prelekcja na temat użycia gazów bojowych podczas I wojny światowej. Spotkanie odbyło się w miniony wtorek, tj. 15 stycznia.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor placówki.
- Pan Kaliński – mówiła, przedstawiając gościa – przyjechał do nas nie jako przedstawiciel samorządu, ale jako wieloletni nauczyciel historii i jej wielki pasjonat. Tym spotkaniem – kontynuowała dyrektor Dziekanowska – rozpoczynamy w naszej szkole cykl „Spotkań z ciekawymi ludźmi”.
Spotkanie inauguracyjne skierowane było do uczniów klas mundurowych, którzy – co warto podkreślić – z zaciekawieniem słuchali tego, o czym opowiadał im pan Kaliński. A była to niezwykle pouczająca lekcja historii, i to z dwojakiego co najmniej powodu. Po pierwsze: dotyczyła naszego regionu, po drugie: wzbogacona została o ciekawostki historyczne.
- Nie znałem nazwiska wynalazcy gazów bojowych i nie miałem pojęcia, że otrzymał pokojową nagrodę Nobla w dziedzinie chemii- skomentował Piotr.
- Mnie zaskoczyła informacja – dodaje Katarzyna, również z klasy policyjnej – że budynek, w którym dzisiaj mieści się Komisariat Policji, kiedyś był…bożnicą żydowską. Podobnie jak fakt, że przy ulicy Farnej znajdowało się w okresie międzywojennym getto żydowskie, przez które przewinęło się do pięciu tysięcy Żydów.
Jednakże przeważająca część prelekcji skupiona była na głównym temacie wystąpienia, tj. użyciu gazów bojowych podczas I wojny światowej. Wydarzenie, o którym opowiadał burmistrz Kaliński, miało miejsce w okolicach Bolimowa.
Takie spotkania jak to wtorkowe mają jeszcze jeden dodatkowy walor. Otóż ujawniają się podczas nich wielcy pasjonaci tematu, czego dowodem były liczne pytania skierowane do prelegenta. Uczniów ciekawiło, jak długo działa gaz, jaki ma wpływ na przyrodę, czy osoby, które doświadczyły użycia gazu mogą się wyleczyć ze skutków porażenia, wreszcie – czy można określić ilość ataków gazowych. Niejednokrotnie poruszane zagadnienia wychodziły poza ramy czasowe I wojny światowej. Uczniowie nawiązywali tematem do lat II wojny światowej, zadając pytania o sytuację etyczną narodu niemieckiego oraz rozwój techniki zbrojeniowej w pierwszej połowie XX w.
Spotkanie zakończyła pani dyrektor, dziękując gościowi za przybycie i ciekawą prelekcję. Do podziękowań przyłączyli się również uczniowie, bogatsi o wiedzę na temat historii regionu.

[b] Krzysztof Jan Kaliński – notka biograficzna o prelegencie [/b]

Historyk, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Dotychczas związany zawodowo z I
Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Wychował ponad 100 laureatów i finalistów olimpiad i konkursów historycznych. Należy do Stowarzyszenia Nauczycieli Olimpijskich. Otrzymał 5 Nagród Ministra, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Honorową Odznakę Sybiraka i Srebrny Krzyż Zasługi. Jest autorem i współautorem pięciu książek z zakresu historii regionalnej. Jest honorowym przewodniczącym Forum Młodych Łowiczan, a także członkiem Zarządu Koła Wychowanków Szkół Średnich Ogólnokształcących w Łowiczu.

W latach 1988-1990 był radnym wojewódzkim z listy bezpartyjnej. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Łowiczu w kadencji 2002-2006. Jest znany ze swej działalności społecznej w różnych środowiskach, a zwłaszcza wśród byłych żołnierzy Polski Podziemnej i Sybiraków.

[b] [u] Informacje o K.J. Kalińskim za: Oficjalny portal miejski. Łowicz.e [/u] [/b]