Radośnie, barwnie, śpiewająco..., czyli na ludową nutę

Radośnie, barwnie, śpiewająco..., czyli na ludową nutęW pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2014 roku w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych w Głuchowie odbył się I Powiatowy Konkurs Piosenki Ludowej pod tytułem ,,Na ludową nutę”. Celem festiwalu było promowanie kultury ludowej naszego regionu, integracja dzieci i młodzieży z różnych szkół, a także mieszkańców społeczności lokalnej, oraz wspieranie talentów muzycznych i umożliwienie ich prezentacji. W tym dniu wspólnie obchodzono święto piosenki ludowej. Świętowano w szczególny sposób, gdyż oprócz piosenek, piosneczek i przyśpiewek ludowych obecna na konkursie była przede wszystkim radość śpiewania. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Starostwa Skierniewickiego i Gminy Głuchów, dyrektorzy szkół oraz opiekunowie zespołów szkolnych. W spotkaniu uczestniczył również proboszcz parafii w Głuchowie – ksiądz Mieczysław Głowacki. Festiwal został objęty patronatem przez Starostę Skierniewickiego pana Mirosława Belinę.
Nagrody konkursowe ufundowali:
- mikrofon bezprzewodowy - pani Beata Trochonowicz, właścicielka sklepu muzycznego ,,Kamerton”
- mikrofony słuchawkowe - Bank Spółdzielczy w Skierniewicach, oddział w Głuchowie
- MP4 - Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie
- nagroda pieniężna w wysokości 200 złotych - pan Zbigniew Bogusławski
- MP4 i Radioodtwarzacz – Oddział Regionalny TUL z siedzibą w Głuchowie
- pen drive 2szt., 2 komplety słuchawek – pan Piotr Zieliński z firmy ,, Agroviv”
Uroczystość podzielona była na dwie części. Część pierwszą stanowiły występy konkursowe, które oceniało jury w składzie: przewodniczący – pan Sławomir Trochonowicz – dyrektor Samorządowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Skierniewicach, pani Zofia Kaczor- Jędrzycka- honorowy prezes Zarządu Krajowego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, państwo Helena i Edward Majchrowie – twórcy amatorskiego teatru działającego przez ponad 40 lat na terenie Głuchowa. Pan Edward jest również autorem kroniki wspomnianego teatru, której zdjęcia można było oglądać na tablicy multimedialnej, pani Zofia Nester – wieloletnia dyrektor naszej Szkoły i prezes Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych oraz pani Anna Jakubiak – nauczycielka, autorka tekstów, miłośniczka kultury ludowej.
Występy oceniane były w następujących kategoriach: soliści, duety, zespoły: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz zespoły pozaszkolne. W konkursie udział wzięły następujące zespoły: zespół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Głuchowa, zespół „Wysokińskie paninecki” ze Szkoły Podstawowej w Wysokienicach, zespół „Wesołe nutki” ze Szkoły Podstawowej w Głuchowie, dwa zespoły z Gimnazjum w Głuchowie, Obrzędowy Zespół Ludowy: „Wilkowianie”, zespół ludowy „Pod Różą”, zespół ,,Relax”. W kategorii soliści wystąpili: Izabela Matysek, Anna Sujka i Piotr Więckowski. W kategorii duetów swoje utwory zaprezentowali: Marcin Kamiński i Magdalena Góraj, Wiktoria Sobiesiak i Szymon Starczewski, Anna Sujka i Piotr Więckowski.
Po części konkursowej jury udało się na obrady, zaś obecni na sali mogli posłuchać utworów, które przepięknie wykonał gościnnie zaproszony chór parafialny z Głuchowa.

Po części konkursowej zorganizowany był poczęstunek. Z racji tego, że w naszej kulturze piątek jest dniem, w którym nie spożywamy pokarmów mięsnych nasi uczniowie pod czujnym okiem nauczycielek przygotowali postne potrawy, a rodzice uczniów poszczególnych klas także różnego rodzaju ciasta drożdżowe. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że każda szkoła i zespoły pozaszkolne biorące udział w konkursie wrócą z nagrodami. Radość z tego faktu była ogromna.