Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat

Informacje o programie


Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii lub otrzymały, w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym, pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Programem nie mogą być objęte kobiety, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.

W ramach programu wykonywana jest mammografia, a w przypadku nieprawidłowego wyniku badania pacjentki kierowane są na dalszą diagnostykę ( mammografię uzupełniającą, USG piersi, biopsję ).
Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego są kierowane (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych posiadających umowę z NFZ.

Cel główny programu:
Obniżenie umieralności łódzkich kobiet z powodu nowotworów złośliwych piersi poprzez wykrywanie choroby we wczesnym stadium rozwoju.

Cele szczegółowe:


zapewnienie powszechnej dostępności do profilaktycznych badań mammograficznych,
wczesne wykrywanie i diagnozowanie stanów przedrakowych,
zapewnienie kobietom biorącym udział w programie możliwości konsultacji lekarskich, szybkiej diagnostyki i leczenia w przypadku stwierdzenia zmian chorobowych,
edukacja zdrowotna kobiet:
zwiększenie poziomu wiedzy na temat czynników ryzyka chorób nowotworowych,
zwiększenie świadomości zdrowotnej,
wyrobienie nawyku dbania o własne zdrowie (m.in. samobadanie).

http://www.wok.kopernik.lodz.pl/dla-kobiet/informacje-o-programie/

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.06
6,321,693 unikalne wizyty