Seminarium Reymontowskie

W minioną sobotę w Starostwie Powiatowym w Skierniewicach odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona Władysławowi Stanisławowi Reymontowi, z okazji 90 rocznicy przyznania wielkiemu polskiemu pisarzowi literackiej Nagrody Nobla.
W programie sesji znalazły się wystąpienia rocznicowe i okolicznościowe. Przedstawiono biografię pisarza na podstawie publikacji p. Józefa Rurawskiego – znawcy
i biografa Reymonta. Mówiono również o Ogólnopolskich Dożynkach w Wierzchosławicach z 1925 r., na których w szczególny sposób uczczono wielkiego pisarza.
Podczas seminarium zaprezentowano także projekt pomnika Reymonta autorstwa Maksymiliana Biskupskiego, który stanie w Lipcach Reymontowskich vis a vis Domku Reymonta, w którym przez kilka lat mieszkał Reymont.
Pierwszym fundatorom – Janowi i Andrzejowi Wachom wręczono statuetkę pomnika jako nagrodę za wsparcie jego budowy.
Miłym akcentem seminarium było wręczenie nagród laureatom szkolnego konkursu plastycznego pt. „Ilustracja do powieści Chłopi Wł. St. Reymonta.
Na zakończenie sesji Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich przedstawił widowisko „Wesele Boryny”. Warto wspomnieć, iż widowisko to przez ten sam zespół i w tym samym miejscu przedstawione zostało na sali sejmikowej dokładnie 80 lat temu w 10 rocznicę przyznania Reymontowi Nagrody Nobla.
Sesji towarzyszyło otwarcie w holu Starostwa dwóch wystaw „Reymont na ekranie”
i Wydania powieści „Chłopi”. Wystawy można oglądać do końca października.