I POWIATOWY KONKURS BEZPIECZNEJ ORKI W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W GŁUCHOWIE

I POWIATOWY KONKURS BEZPIECZNEJ ORKI W ZESPOLE SZKÓŁ
PONADGIMNAZJALNYCH W GŁUCHOWIE

W celu zapewnienia optymalnego rozwoju wykwalifikowanego i świadomego potrzeby zmian rolnika pragniemy jak najefektywniej realizować podstawę kształcenia w zawodzie. Stałe miejsce w kalendarzu imprez szkolnych znalazły spotkania popularno-naukowe, będące alternatywną formą realizacji treści programowych. W tym roku szkolnym hasłem przewodnim spotkania było BEZPIECZEŃSTWO W ROLNICTWIE. Tegoroczne spotkanie połączyliśmy z „I Powiatowy Konkursem Orki” pod honorowym patronatem Starosty Skierniewickiego. Współorganizatorami Konkursu byli: Przedsiębiorstwo Handlowe AGROSKŁAD Ujazd, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy. Celem konkursu było upowszechnienie wśród rolników znajomości zasad tradycyjnej orki zagonowej z zachowaniem zasad bezpieczeństwa pracy.
Gdy rozpoczynaliśmy przygotowania, myśleliśmy o 3-4 uczestnikach, a zgłosiło się aż 9. Oto oni:

• w kategorii pług obrotowy:
• pan Paweł Supeł – rolnik indywidualny z Białynina
• pan Grzegorz Jarecki – rolnik indywidualny z Białynina
• pan Krzystof Koter – rolnik indywidualny z Lnisna, absolwent naszej Szkoły
• pan Jakub Mozga – rolnik indywidualny z Janisławic, absolwent naszej Szkoły
• Jan Słodki – rolnik indywidualny z Wysokienic, słuchacz Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego organizowanego przez naszą Szkołę
• pan Paweł Rochala – rolnik indywidualny z Bukowca
• pan Grzegorz Leszczyński – rolnik indywidualny ze Złotej

• w kategorii pług zagonowy:
• pan Sławomir Tracz – rolnik indywidualny z Białynina
• pan Przemysław Lesiak – rolnik indywidualny z Głuchowa
• Daniel Lechowski – uczeń naszej Szkoły

Członkowie Komisji oceniali:
• prostoliniowość, głębokość, dokładność wyorania podwójnej bruzdy (pług zagonowy)
• wskaźnik nierównomierności głębokości orki
• wskaźnik nierównomierności szerokości roboczej orki
• zgodność granic orki z bocznymi granicami wyznaczonej działki
• szerokość i kształt niezaoranego pasa przed ostatnim przejazdem pługa
• wygląd zaoranej powierzchni pola – wykształcenie skib, równomierność profilu gleby
• przykrycie resztek roślinnych
• ocena bruzdy rozorywkowej (pług zagonowy)
• równomierność zagłębiania i wyciągania pługa
• przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas przygotowywania do orki i w czasie jej wykonywania
Nad przebiegiem Konkursu czuwała komisja, która korzystała z asysty technicznej uczniów, którzy zostali przeszkoleni w zakresie oceny orki. Zadanie, które na nich spoczywało, było doskonałą okazją do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.
Oto wyniki Konkursu:
Kategoria pługi zagonowe:
• I miejsce -Sławomir Tracz
o pamiątkowy puchar ufundowany przez Starostwo Powiatowe
o nagrodaufundowana przez AGROSKŁAD UJAZD – bon o wartości 400 zł
o nagroda ufundowana przez Wicemarszałka Dariusza Klimczaka – nagroda pieniężna w wysokości 300 złotych
• II miejsce- Daniel Lechowski
o nagroda ufundowana przez Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi – wiertarka
o nagroda ufundowana przez Wicemarszałka Dariusza Klimczaka – nagroda pieniężna w wysokości 200 złotych
• III miejsce – Przemysław Lesiak
o nagroda ufundowana przez Powiatową Izbę Rolniczą w Skierniewicach – 100 elementowy komplet kluczy nasadowych
o nagroda ufundowana przez Wicemarszałka Dariusza Klimczaka – nagroda pieniężna w wysokości 100 złotych
Kategoria pługi obrotowe:
• I miejsce –Krzysztof Koter
o pamiątkowy puchar ufundowany przez Starostwo Powiatowe
o nagroda ufundowana przez AgencjęRestrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – wiertarka firmy BOSCH
• II miejsce –Grzegorz Jarecki
o nagroda ufundowana przez Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi – wkrętarka
• III miejsce – Grzegorz Leszczyński
• Wyróżnienia oraz nagrody (wiertarka, wkrętarka, komplet kluczy nasadowych) od Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznegow Łodzi otrzymali:
o Paweł Supeł
o Jakub Mozga
o Jan Słodki

Sobotnie spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów, ich rodziców, słuchaczy kwalifikacyjnego kursu zawodowego, rolników, mieszkańców Głuchowa i okolicznych wsi. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok na II Powiatowy Konkurs Bezpiecznej Orki.