III spotkania z cyklu: „ Porozmawiajmy o przyszłości...”

26 listopada 2015 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Głuchowie odbyło się III spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o przyszłości”- Co dalej po szkole zawodowej? Jak założyć własną firmę?. Patronat honorowy nad spotkaniem objął Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Warszawie, a poprowadzili je uczniowie naszej szkoły: Agata Czapnik oraz Kamil Kozłowski. W spotkaniu uczestniczyli pan Tadeusz Grotkowski Wicestarosta Skierniewicki, pani Ewa Maciejewska starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi Delegatura w Skierniewicach, pani Barbara Gogol dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Obecni byli nauczyciele i uczniowie Gimnazjów w Jeżowie i Żelaznej, Szkół Podstawowych w Domaniewicach i Skaratkach, uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice. Po powitaniu wszystkich przybyłych gości przez panią dyrektor Honoratę Chojnacką, prowadzący poprosili o wybranie spośród obecnych po czterech przedstawicieli: szkół podstawowych, gimnazjum, rodziców, uczniów ZSP w Głuchowie. Każda z grup otrzymała zadanie: Co dalej po szkole zawodowej? Zespoły odpowiadały na postawione pytanie. Pozostali zebrani mogli w tym czasie obejrzeć pokaz obsługi synchronicznej, wykonany przez uczniów klasy III: Ewelinę Pońską, Agatę Czapnik, Jana Śmieszka i Piotra Koczywąsa, których przygotowała pani Katarzyna Jochym. Następnym punktem programu było przedstawienie przez przedstawicieli efektów pracy grupowej. Na spotkanie przybyli również goście zaproszeni do wygłoszenia referatów tematycznych. Jako pierwsza wystąpiła pani Emilia Safianowska psycholog Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skierniewicach, która przedstawiła prezentację na temat: „Osobowość zawodowa a powodzenie w biznesie” i w bardzo ciekawy sposób, wskazując przykłady ze świata filmu, mody i kultury, opisała predyspozycje ludzi do poszczególnych zawodów. Następnie głos zabrał pan Jacek Januszkiewicz kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Urzędu Pracy w Skierniewicach, który wskazał nam szereg możliwości pozyskiwania środków finansowych na otwarcie działalności gospodarczej. W niezwykle ciekawym wystąpieniu, pani Urszula Bilska kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery w Skierniewicach pomogła wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie czy własna firma to pomysł dla każdego, czy ja mogę być właścicielem firmy? Wskazała szereg zalet i wad płynących z posiadania firmy. Pan Ryszard Ogonowski konsultant Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach wygłosił referat na temat kompetencji społecznych przydatnych przy poszukiwaniu i utrzymaniu pracy. Praktyczne wskazówki dotyczące zakładania oraz funkcjonowania własnej firmy przekazała nam pani Grażyna Kucharska właściciel sklepu spożywczo-przemysłowego w Głuchowie.
Po wygłoszonych prelekcjach wszyscy zostali zaproszeni na mały poczęstunek w postaci ciasteczek i tartinek przygotowanych przez uczniów naszej szkoły pod opieką pani Marii Marcinkiewicz i pani Doroty Skorzyckiej. Na zakończenie spotkania uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów zostali zaproszeni do obejrzenia naszej Szkoły. Oprowadzili ich i opowiedzieli o nas nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
Grupy wypracowały następujące odpowiedzi na pytanie „Co dalej po szkole zawodowej?”
Rodzice:
• studia
• praca zawodowa
• założenie własnej firmy
• praca zawodowa połączona z dalszym kształceniem
Gimnazjaliści:
• można dalej się kształcić
• pracować u pracodawcy
• założyć własną firmę
• można osiągnąć sukces
Uczniowie szkół podstawowych:
• można dalej się kształcić