Czy można oddać nietrafiony prezent do sprzedawcy?

Grudzień to dla polskich konsumentów okres najbardziej intensywnych zakupów. Pośpiech
i presja powodują, że Polacy dają się nabierać na chwyty marketingowe i wydają więcej pieniędzy niż na co dzień - twierdzi Renata Pytlos - Powiatowy Rzecznik Konsumentów
w Skierniewicach. Jak podkreśla prezenty kupowane w ostatniej chwili mogą okazać się mniej trafione niż przypuszczaliśmy. Czy będziemy mogli zwrócić nietrafiony prezent do sklepu?.

Tak, jeżeli zakupu dokonaliśmy np. w sklepach internatowych. Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Skierniewicach informuje, iż zgodnie z ustawą z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta (obowiązującą od 25 grudnia 2014r.) konsument, który zawarł umowę na odległość (np. przez Internet) lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Jeżeli jednak kupujemy prezenty w lokalu przedsiębiorcy np. w centrach handlowych to nasze możliwości co do zwrotu towaru są bardziej ograniczone. Zwrot prezentu, który nie ma wad, a po prostu nie podoba się obdarowanemu, zależy od dobrej woli sprzedawcy. Jeżeli sprzedawca zgadza się na przyjęcie zakupionego produktu, ma prawo określić własne warunki, np. terminy, wymagać dostarczenia paragonu, oryginalnego opakowania, metek. W zamian - może zaproponować konsumentowi m.in. zwrot gotówki, wymianę czy bon na zakupy w tej samej cenie. Dlatego też lepiej przed zakupem sprawdzić regulamin sklepu albo zapytać się sprzedawcy o ewentualną możliwość zwrócenia produktu lub wymianę na inny.
Niezależnie od tego czy kupujemy rzecz dla rodziny czy też dla własnego użytku zawsze możemy go reklamować, jeżeli okaże się niezgodny z umową. Rękojmia to podstawa jednej z dwóch możliwych dróg składania reklamacji przez konsumenta (obok gwarancji). Jest to tryb dochodzenia odpowiedzialności od przedsiębiorcy w związku z ujawnioną wadą fizyczną (niezgodnością z umową) lub prawną kupionego towaru konsumpcyjnego. Jeżeli konsument składa reklamację na podstawie rękojmi, podmiotem odpowiedzialnym za powstałe wady jest sprzedawca – i to do niego należy skierować pismo reklamacyjne.
Jego dane znajdują się m.in. na paragonie fiskalnym, który kupujący powinien – co do zasady – otrzymać wraz z towarem.
Jeżeli w zgłoszeniu reklamacyjnym zażądaliśmy: usunięcia wady, wymiany, obniżenia ceny (i wskazaliśmy wysokość jej obniżenia) sprzedawca ma obowiązek ustosunkować się do naszej reklamacji w terminie 14 dni kalendarzowych, liczonych od dnia następnego po dniu, w którym ją złożyliśmy.
Nieudzielenie odpowiedzi w tym terminie oznacza uznanie reklamacji. Powinna być wtedy załatwiona tak, jak napisaliśmy w dokumencie reklamacyjnym.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Skierniewicach zwraca uwagę również na sztuczki sprzedawców:

5,99 zł. Brzmi lepiej niż 6 zł.- magiczne końcówki 99 groszy, odpowiednie ułożenie towarów na półce, muzyka, duże koszyk i- to sztuczki sprzedawców, których nie zawsze jesteśmy świadomi, a ich celem jest zachęcenie do kupowania. Warto poznać choćby niektóre z nich.
Inne ceny – zdarzają się różnice w cenach podawanych przy towarze z cenami zakodowanym w kasie, czytniku oraz podanymi w gazetkach reklamowych. Ważne: cena podana na półce lub na metce jest obowiązująca. W związku z tym, mamy prawo kupić produkt po tej właśnie cenie.
Gratisy muszą być bezpłatne, jednak czasem zdarza się, że za taki prezent albo musimy zapłacić, albo okazuje się, że zakup towaru bez upominku jest znacznie bardziej opłacalny. Zdarza się, że kupując w komplecie np. szczoteczkę i pastę do zębów, zapłacimy więcej niż wtedy, gdy te same produkty kupimy osobno. Pamiętajmy, że towar oznaczony jako gratis musi być bezpłatny.
Reklamacja z pudełkiem? Oryginalne opakowanie nie jest konieczne do złożenia reklamacji, dlatego sprzedawca nie może wymagać tego od klienta.