Afrykański pomór świń(ASF)

Zapraszamy do galerii

W dniu 10 stycznia br. Starostwie Powiatowym w Skierniewicach odbyło się spotkanie poświęcone aktualnej sytuacji epizooterycznej związanej z występowaniem i zwalczaniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Afrykańskiego Pomoru Świń.
Organizatorem konferencji był Starosta Skierniewicki- Mirosław Belina , Andrzej Kowara – Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego
w Skierniewicach oraz Piotr Cymerski – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Skierniewicach.
Na spotkanie licznie przybyli kierownicy powiatowych służb, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
w Skierniewicach, Prezesi Kół Myśliwskich, Łowczowie, Myśliwi, hodowcy świń oraz pośrednicy w obrocie trzodą chlewną.
Afrykański pomór świń(ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. ASF jest zagrożeniem zarówno dla dużych jak i małych gospodarstw.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników.