SKIERNIEWICE ROAD RACE

SKIERNIEWICE ROAD RACE: WY艢CIG DO SZE艢CIANU
Przez weekend kolarze mierzyli si臋 nie tylko z trzema konkurencjami. By si臋gn膮膰 po presti偶owy triumf pokona膰 trzeba by艂o przynajmniej dwa razy wi臋cej przeszk贸d. Kolarze zaciskali wi臋c z臋by i dawali z siebie wszystko.

O skierniewickim wy艣cigu m贸wi艂o si臋 ju偶 od d艂u偶szego czasu. Przygotowany przez Cezarego Zaman臋 program budzi艂 niema艂e kontrowersje: czas贸wka, kryterium i wy艣cig ze startu wsp贸lnego. 鈥濿iele os贸b odradza艂o mi organizacj臋 kryterium, wielu osobom ta idea si臋 nie podoba艂a鈥 鈥 przypomina Cezary Zamana, spogl膮daj膮c na kolarzy regeneruj膮cych si臋 w Miejskim Parku ju偶 po zako艅czeniu wy艣cigu. 鈥濲a jednak wierzy艂em, 偶e warto si臋 tego trzyma膰. Co wi臋cej, przypuszcza艂em, 偶e to w艂a艣nie kryterium b臋dzie rozstrzygaj膮ce dla los贸w wy艣cigu鈥.
Rozg艂os wok贸艂 Skierniewice Road Race wynika艂 te偶 z oprawy wy艣cigu. Organizacja przez Zamana Group, zaproszenie do peletonu Dariusza Baranowskiego oraz zaanga偶owanie Tomasza Jaro艅skiego sprawi艂y, 偶e Wy艣cig Trzech Lilii wyra藕nie odr贸偶nia艂 si臋 od konkurencyjnych imprez.
Ale najbardziej elektryzuj膮ce okaza艂y si臋 sobotnio-niedzielne starty. Iskrzy艂o si臋 ju偶 podczas 7-kilometrowej czas贸wki. Ruszaj膮cy z rampy kolarze nie wiedzieli, 偶e czekaj膮 na nich z艂o艣liwe podmuchy wiatru, zjawiaj膮ce si臋 w najmniej oczekiwanych momentach. Marzenia o dobrym wyniku by艂y brutalnie weryfikowane. Zw艂aszcza 偶e rywale prezentowali kosmiczny poziom. Gdy nie wia艂o, temperatur臋 podnosi艂 doskwieraj膮cy upa艂. Wpadaj膮cy na met臋 kolarze, rozp臋dzeni do grubo ponad 50 km/h, zlani byli potem.
By och艂on膮膰, mieli kilkana艣cie minut. Po przenosinach na skierniewicki rynek rozpocz臋艂o si臋 rozpalaj膮ce tyle dyskusji kryterium. Gdy pod magistratem ustawi艂y si臋 dziesi膮tki kolarzy, rozb艂ys艂o 偶贸艂te 艣wiat艂o na pick-upie Cezarego Zamany, a z g艂o艣nik贸w pop艂yn膮艂 znany z transmisji Eurosportu g艂os Tomasza Jaro艅skiego, wok贸艂 startu zgromadzi艂o si臋 wielu kibic贸w. Nie 偶a艂owali: 艣migaj膮cy im raz po raz przed oczami zawodnicy hipnotyzowali swoim rozp臋dzonym korowodem. Wielu kolarzom t臋tno nie schodzi艂o poni偶ej 180 uderze艅, a brukowany odcinek by艂 zawsze walk膮 o przetrwanie.
W niedziel臋 odby艂 si臋 wy艣cig ze startu wsp贸lnego, czyli koronna dyscyplina. Tutaj przeszkod膮 by艂 nie tylko profil trasy, w tym s艂ynny w regionie Mur de Kwas, czyli d艂ugi pojazd o zaskakuj膮co niewielkim, lecz uci膮偶liwym nachyleniu. Dla wielu kolarzy trudno艣ci膮 by艂a walka z taktyk膮 kilku dru偶yn, kt贸re po ucieczce dw贸ch faworyt贸w, konsekwentnie pilnowa艂y peletonu i os艂abia艂y wszystkie akcje zaczepne. Do tego wszystkiego dosz艂o jeszcze zm臋czenie po sobocie i dokuczliwy b贸l w nogach.
鈥濨y艂o tak, jak przewidywa艂em. Kryterium zadecydowa艂o o wszystkim. To tam kolarze najmocniej si臋 wykrwawili i pozbawili si艂 na niedzielny wy艣cig鈥 鈥 podsumowuje Cezary Zamana. 鈥濿idzia艂em to po ich dzisiejszej je藕dzie, jak wiele trudu kosztowa艂 ich ka偶dy pokonany kilometr. Jedno jest pewne. W Skierniewicach zwyci臋zc膮 nie zostawa艂o si臋 przez przypadek. Trzeba by艂o sobie ten triumf wyszarpa膰鈥.
呕adnego szarpania nie by艂o za to przy organizacji Skierniewice Road Race. Wr臋cz przeciwnie. 鈥濷rganizuj臋 wy艣cigi od wielu, wielu lat, ale poziom go艣cinno艣ci i zaanga偶owania Prezydenta Skierniewic Krzysztofa Ja偶d偶yka, W贸jta Gminy Skierniewice Dominika Moskwy oraz Starosty powiatu Miros艂awa Belin臋 pozytywnie mnie zaskoczy艂鈥 鈥 przyznaje dyrektor sportowy Skierniewice Road Race. 鈥濪zi臋ki nim wszystko by艂o dopi臋te na ostatni guzik. A zw艂aszcza zabezpieczenie tras i bezpiecze艅stwo kolarzy, do czego zawsze przyk艂adam wielk膮 wag臋鈥. Niema艂e znaczenie dla udanego przygotowania wy艣cigu by艂a posta膰 J臋drzeja Lenarcika, kt贸ry wspiera艂 Cezarego Zaman臋 w przygotowanie trasy. Sam te偶 wystartowa艂 w wy艣cigu, zajmuj膮c trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej 陆 Pro. Przychylne nastawienie lokalnych medi贸w, tak ciekawie informuj膮cych o dwudniowych zawodach, wytworzy艂o pozytywn膮 atmosfer臋 i przyci膮gn臋艂o do kibicowania wielu mieszka艅c贸w miasta.
Oceniaj膮c poziom sportowy i organizacyjny Skierniewice Road Race, a tak偶e przygl膮daj膮c si臋 udanej wsp贸艂pracy Cezarego Zamany z Urz臋dem Miasta Skierniewice, Urz臋dem Gminy Skierniewice oraz skierniewickim starostwem powiatowym, mo偶na by膰 niemal pewnym, 偶e za rok kolarze zn贸w wystartuj膮 w Wy艣cigu Trzech Lilii.