NOWA USTAWA O ODPADACH

Ochrona 艢rodowiskaWydzia艂 Rolnictwa i Ochrony 艢rodowiska Starostwa Powiatowego w Skierniewicach informuje, 偶e dnia 23 stycznia 2013 r. wesz艂a w 偶ycie nowa ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 21), kt贸ra zast膮pi艂a obowi膮zuj膮c膮 do tej pory ustaw臋 z dnia
27 kwietnia 2001 r. (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r., Nr 185, poz. 1243, z p贸藕n. zm.). Ustawa zosta艂a przygotowana i uchwalona celem wdro偶enia do polskiego prawa ostatnio wydanych akt贸w unijnych z tego zakresu, w szczeg贸lno艣ci dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpad贸w oraz uchylaj膮ca niekt贸re dyrektywy.
W nowej ustawie o odpadach zosta艂y okre艣lone 艣rodki s艂u偶膮ce ochronie 艣rodowiska, 偶ycia
i zdrowia ludzi zapobiegaj膮ce i zmniejszaj膮ce negatywny wp艂yw na 艣rodowisko oraz zdrowie ludzi wynikaj膮ce z wytwarzania odpad贸w i gospodarowania nimi oraz ograniczaj膮ce negatywne skutki u偶ytkowania zasob贸w i poprawiaj膮ce efektywno艣膰 takiego u偶ytkowania. Okre艣la tak偶e obowi膮zki wytw贸rc贸w odpad贸w, posiadaczy odpad贸w gospodaruj膮cych nimi, po艣rednik贸w i sprzedawc贸w
w obrocie odpadami, jak r贸wnie偶 organ贸w administracji publicznej.
Nowa ustawa o odpadach wprowadzi艂a nowe definicje dotycz膮ce wytwarzania
i gospodarowania odpadami takie jak: po艣rednik w obrocie odpadami (broker), sprzedawca odpad贸w (dealer), ponowne u偶ycie, przetwarzanie czy zapobieganie powstawaniu odpad贸w.
W odmienny spos贸b zdefiniowa艂a tak偶e dotychczasowe poj臋cia takie jak: magazynowanie odpad贸w, odzysk czy recykling.
Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. wprowadzi艂a hierarchi臋 sposob贸w post臋powania
z odpadami, zgodnie z kt贸r膮 obowi膮zuje nast臋puj膮ca kolejno艣膰 post臋powania z odpadami:
1. Zapobieganie powstawaniu odpad贸w.
2. Przygotowanie do ponownego u偶ycia.
3. Recykling.
4. Inne procesy odzysku.
5. Unieszkodliwianie.
Nowa ustawa dokona艂a r贸wnie偶 zmian w innych obowi膮zuj膮cych przepisach m.in. w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony 艣rodowiska, ustawie z dnia 11 maja 2001 r.
o obowi膮zkach przedsi臋biorc贸w w zakresie gospodarowania niekt贸rymi odpadami oraz o op艂acie produktowej, ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zu偶ytym sprz臋cie elektrycznym i elektronicznym, ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o op艂acie skarbowej, czy ustawy z dnia 3 pa藕dziernika 2008 r.,
o udost臋pnianiu informacji o 艣rodowisku i jego ochronie, udziale spo艂ecze艅stwa w ochronie 艣rodowiska oraz ocenach oddzia艂ywania na 艣rodowisko.
O dalszych zmianach w przepisach dotycz膮cych ochrony 艣rodowiska b臋dziemy informowa膰 na bie偶膮co.