UCHWAŁA NR 291/18 ZARZĄDU POWIATU SKIERNIEWICKIEGO

ogłoszenie

Powiatowy Dzień Sołtysa 2018

Powiatowy Dzień Sołtysa

18 marca br. w Starostwie Powiatowym w Skierniewicach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Sołtysa - podczas którego 149 sołtysów otrzymało pamiątkowe dyplomy z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę z wyrazami podziękowania. Można było posłuchać występu Kapeli Podwórkowej „Z Kopyta” oraz podegustować pysznych potraw regionalnych nawiązujących do Świąt Wielkanocnych- ośmiu Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu. O podniebienia gości zadbali także uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Głuchowie serwując tzw „wiejski stół”.

Dzień Kobiet 2018r.

Dzień Kobiet w Starostwie Powiatowym w Skierniewicach !

Uroczystość ta rozpoczęła się złożeniem życzeń przez Starostę Skierniewickiego Mirosława Belinę, Przewodniczącą Rady Powiatu Skierniewickiego Teresę Jędraszek oraz Posła na Sejm RP Dorotę Rutkowska. Przybyłe na tę imprezę kobiety z terenu Powiatu Skierniewickiego oprócz życzeń miały przyjemność posłuchać muzyki retro Klocińskiego wykonaniu Macieja Klocińskiego i Zbigniewa Rymarza, którzy przenieśli się w niezwykle nastrojową podróż w czasie do krainy piosenek okresu dwudziestolecia międzywojennego. Atmosfera na sali była bardzo radosna. Panie zostały ugoszczone tradycyjnie pysznym tortem i lampką szampana, które w profesjonalny sposób zostały podane przez uczniów Powiatowej szkoły tj. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Głuchowie. Zarząd Powiatu Skierniewickiego nie tylko obdarował w tym dniu kobiety symbolicznymi kwiatami i czekoladkami, ale zrobił też im niespodziankę obdarowując je szczęśliwymi losami, gdzie na loterii niektóre z nich wygrały kosmetyki, biżuterię, walizki czy vouchery do salonu Lucyna Day Spa. Koniec imprezy uświetnił występ Zespołu „Ziemia Słupiecka”, który zaśpiewał Pani m.in. „STO LAT”.
Początki Święta Dnia Kobiet sięgają starożytnego Rzymu. Matronalia, bo tak nazywano te święto, było obchodzone w pierwszym tygodniu marca. Kobiety urodzone jako wolne były obdarowywane przez swoich mężów prezentami i cieszyły się ich wyjątkową uwagą. Mężowie wręczali swoim żonom prezenty, chętnie spełniali ich każde życzenie. Zwyczaj ten przetrwał do dzisiaj i jest kultywowany w wielu miejscach na świecie.
28 lutego 1909 roku w USA po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet. Zorganizowany został, aby upamiętnić marsz 15 tys. kobiet, pracujących w zakładach odzieżowych, które 8 marca 1908 roku wyszły na ulice Nowego Jorku z protestem przeciwko brakowi praw politycznych oraz ekonomicznych. A w 1910 roku w Kopenhadze Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Dzień Kobiet świętem narodowym. Głównym celem celebrowania tego dnia miało być propagowanie idei praw kobiet, jak również budowanie poparcia społecznego dla powszechnych praw wyborczych dla przedstawicielek płci pięknej. W Polsce Święto Dnia Kobiet zaczęto obchodzić po drugiej wojnie światowej i w tym dniu paniom wręczano kwiaty i prezenty.
Chociaż dzień kobiet obchodzony jest raz do roku, to należy pamiętać, że szacunek i życzliwość należy okazywać drogim paniom przez cały czas. Tak, więc wszystkim Paniom jeszcze raz składamy najlepsze życzenia zdrowia oraz uśmiechu, na co dzień i aby tak licznie przybywały na swoją uroczystość każdego roku do budynku Starostwa Powiatowego w Skierniewicach.

Dzień Kobiet 2018r.